top of page

TOKİ Gaziantep Şehitkamil Deprem Konutları, 2023

Proje Arsası: Gaziantep, Şehitkamil, Kuzeyşehir

Proje Alanı: 134.862 m² 

Toplam İnşaat Alanı: 201.274 m²

Toplam Bağımsız Bölüm Sayısı: 1.358 Adet Konut + 1 Adet Çarşı + 1 Adet Cami

 

Verilen Mimari Proje Hizmetleri:

Konsept Proje

Avan Proje

Uygulama Projeleri

“Gaziantep geleneksel mimarimizin özgün sivil mimari örneklerini barındıran illerimizden biridir. Proje, geleneksel mimarinin özünü kavrayıp referans alırken, geçmişin biçimsel özelliklerini taklit etmeye çalışmadan, çağdaş anlayışları ve teknikleri kullanarak, günümüz yaşam gerekliliklerini karşılayacak bir anlayışla ele alındı. Sokak dokusuna ve ölçeğine uyacak şekilde konut blokları kendi içlerinde farklı yüksekliklerde kademelendirilirken, açık çıkmalarla hareketli cephe kurgusu elde edildi. Zemin katlarda kullanılan yöresel taş kaplama, pencerelerdeki doluluk boşluk oranları, saçaklar ve kullanılan dış cephe renkleriyle yerel mimariyle uyumlu sade bir mimari dil yakalanmaya çalışıldı.

 

Geleneksel şehircilik anlayışındaki mahalle kültürünü sokak yaşamında, yeşil alan ve bahçe kullanımında görebiliriz. Projede insanların bir araya gelmesine olanak veren avlular, çocuk oyun alanları, oturma alanları, spor alanları gibi sosyal alanlar ile gündelik hayatın ihtiyaçlarını karşılayan konut altı dükkân kullanımlı sokak kurgusu, çarşı, cami gibi çözümler bu bağlamda değerlendirilebilir.

 

Projedeki kentsel yaşam alanları, ticari hareketliliğin ve araç trafiğinin olduğu sokaklar ile araç trafiğinden yalıtılmış sakin iç bahçeler olmak üzere planlandı. Bulvara cephe alan blokların zemin katlarında, bölgeye canlılık getirmek üzere planlanan ticari birimlerin, mahalle sakinleri için çekim alanı olması amaçlandı. Kapalı site mantığında yapılmamasına rağmen avlulu planlama ile konut sakinlerinin mahremiyeti ve güvenliği gözetildi. Bloklara sokak tarafından girişler, arka bahçelerine doğrudan çıkışlar yapıldı. Komşuluk kültürünün devam etmesini ve konut sakinlerinin sosyalleşmesini sağlayan ortak kullanım alanları; blokların arasında kalan avlular, spor alanları, çocuk oyun alanları, oturma dinlenme alanları gibi sosyal alanlar olarak planlandı. Bu alanların mahallelinin buluşma noktası olması ve mahalle kültürünün yaşanmasına katkı sağlaması amaçlandı. 

 

Yerleşimde, blokların ortasında araç trafiğinden yalıtılmış açık alanlarda endemik bitkiler ve ağaçlar kullanılarak yapılan peyzaj tasarımı, oturma alanları, spor alanları ve çocuk oyun alanlarıyla her yaştan kullanıcıya rekreasyonel etkinlik alanları sunuldu ve otoparklar ile yerleşimin tüm alanlarında engelli dostu düzenleme ve uygulamalara yer verildi.

 

Şehitkamil ilçe sınırları içinde yer alan Kuzeyşehir’deki projenin 10. etabı olarak inşa edilen proje, Gaziantep merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. Bölge, hâlihazırda inşaatı devam eden diğer etaplar da tamamlandığında güvenli ve sağlam yeni bir yaşam merkezi olacak.

 

134.862 metrekare arsa üzerinde yaklaşık 201 bin metrekare inşaat alanına sahip proje, 93 konut bloku, bir ticaret bloku ve bir camiden oluşuyor. Projede 867 adet 2+1, 491 adet 3+1 daire olmak üzere toplam 1.358 konut ile 40 dükkân yer alıyor. 101.750 metrekare yeşil alana, spor ve çocuk oyun alanlarıyla 8.294 metrekare sosyal donatı alanına sahip olan uygulamada, tamamı açık olmak üzere toplam 813 araçlık otopark bulunuyor.”

bottom of page